Gândul de dimineaţă – 13 noiembrie 2015

13th nov. 2015

El îi va despărții pe unii de alții cum desparte păstorul oile de capre; și va pune oile la dreapta, iar caprele la stânga Lui.

( Matei 25:32-33 )

De secole, 10% din populație, cei care sunt stângaci, au suferit efectele unor prejudecăți puternice. Opinia populară i-a considerat inferiori, chiar criminali și copii ai diavolului. Cuvântul fatal „sinistru” vine de la latinescul „stâng”. Cuvântul englezesc „left” ( stânga ) derivă din anglosaxonul „lyft”, care înseamnă „slab și nefolositor”.

Timp de generații, profesorii care lucrau cu elevi „stângaci”, credeau că era datoria lor morală să-i schimbe. Unul dintre ei, Benjamin Franklin, scria: „De mai multe ori am fost bătut pentru că eram stângaci și nu aveam maniere elegante”. Și el n-a fost singurul. Alți stângaci pot mărturisi despre umilințele și batjocura pe care le-au suferit stând în bănci, cu mâna stângă legată la spate, străduindu-se în lacrimi și disperare să scrie cu dreapta pe pupitrele învechite.

Chiar și astăzi, uneltele, hainele, mașinile sunt proiectate pentru nevoile unei lumi „dreptace”.

solascriptura.ro