slideshow 5

La Grădinița KINDERFREUDE copilul este înconjurat de căldură şi dragoste, este îndrumat şi supravegheat în permanenţă de cadre competente, capabile să satisfacă cerințele educaționale, sociale si emoționale ale copiilor.

Valorile în care credem și le promovăm sunt:

•  dragostea
  •  prietenia
  •  respectul
  •  bucuria
  •  excelența
  •  responsabilitatea
  •  cinstea
  •  toleranța
  •  ocrotirea mediului

Prin urmare, misiunea pe care grădinița noastră și-o asumă este:

•  să ne asigurăm că fiecare se simte preţuit şi îşi valorifică potenţialul;
  •  să creăm o grădiniţă primitoare şi sigură;
  •  să dăm fiecăruia şansa să înveţe;
  •  să încurajăm creativitatea;
  •  să ne ascultăm unul pe celălalt;
  •  să transmitem valori morale prețioase;
  •  să respectăm mediul înconjurător;
  •  să promovăm un stil de viaţă sănătos.

Grădinița Kinderfreude este un loc special, unde  asigurăm un program atractiv și condiţii de calitate a procesului de educare, învăţare şi dezvoltare a copiilor preşcolari, prin activitãţi instructiv-educative conform Curriculum-ului Naţional şi a Programei pentru grădiniţele de copii.

La noi copiii învaţă să-i respecte pe cei din jur şi să aprecieze ce înseamnă să faci parte din comunitate. Cu dragoste și răbdare le sunt treansmise valorile vieţii, valori morale si valori creștine.

Curiozitatea şi dragostea de cunoaştere a copilului sunt încurajate şi dezvoltate, dar în același timp copilul este acceptat în funcţie de propriile nevoi;

Se află în curs de desfăşurare o gamă diversificată de cluburi, proiecte si activitati extracuriculare ce au ca beneficiar direct copilul.

Comunicarea cu părinții este strânsă și se realizează prin mai multe canale:

• caietul educatoarei, în care săptămânal educatoarea informează în scris fiecare părinte despre evoluția copilului; părinții au deasemenea posibilitatea de a transmite în scris educatoarei sau conducerii răspunsul lor cu privire la evaluarea educatoarei sau orice altă sugestie
  • e-mail (se comunica: meniul săptămânal, programul săptămânal pe activități, biletul medicului, decizii și anunțuri curente)
  • ședinte
  • comunicare directă cu părinții la telefon și față în față
  • evenimente care îi implică pe părinți: activități deschise cu parinții, serbări.