slideshow 2

O zi la Grădinița Kinderfreude înclude activități concepute special pentru cerințele educaționale, însă pe lângă cunoștințele academice  ne îngrijim de dezvoltarea fizică, social-emoțională și spirituală a copiilor dumneavoastră prin activități și jocuri specifice.

Astfel, grădinița asigură:

Activități pe domenii experiențiale:

• educarea limbajului și comunicării
  • activități matematice
  •  cunoașterea mediului
  •  educație artistico – plastică
  • educație muzicală
  • educație moral – civică
  • educație pentru societate
  • activități practice
  • sport

Activități  complementare:

• educație creștină;
  • limba germană;
  • limba engleză, prin intermediul jocului, a muzicii și instrumentelor;
  • Club Micii actori: punem în scenă poveștile dragi nouă cu o recuzită pe măsură.
  • Club „Învăț să fiu sănătos”: Club de educație în privința îngrijirii personale, a alimentației și importanței sportului;
  • Club „Educație rutieră”: Învățăm, prin povești și jocuri de rol, ce înseamnă circulația rutieră și cum ne protejăm de pericol în trafic;
  • Club „Experimente trăznite”: Oare de ce…..? Aflăm lucruri noi prin tot felul de experimente interesante;
  • Club „Micii bucătari”: Alegem fructele si legumele cele mai proaspete și gustoase și le gătim în cele mai inedite variante…aproape la fel de bine ca mami; ori preparăm împreună cele mai delicioase deserturi.
  • Club „Bunele maniere”: Cum sa ne comportam civilizat în diverse împrejurări;

Activități extracurriculare:

• excursii
• vizite la muzee
• vizite la teatru
• vizite la gradina zoologică
• plimbari prin parc
• activități părinți împreună cu copiii în grădiniță
• concursuri
• parteneriate educaționale

Vârsta: așteptăm copii cu începere de la 3 ani și jumătate.
Grupele de copii sunt constituite după criteriul vârstei: 3-4, 4-5, 5-6. Grădinița Kinderfreude  funcționează 11 luni  pe an.