Gândul de dimineaţă – 2 ianuarie 2016

2nd ian. 2016

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică.

( Ioan 3:16 )

Acesta este considerat textul de aur al Scripturii. se spune despre poetul ceh Iulius Fuccik, erou căzut în luptele împotriva naziștilor, că și-a încheiat cartea „Reportaj cu ștreangul de gât”, scrisă  în închisoare pe când era condamnat la moarte, prin cuvintele: „Oameni, v-am iubit!” Nu este virtute mai mare decât aceea de a-i iubi pe oameni și a le fi de folos. Dumnezeu i-a iubit atât de mult pe oameni, încât a pregătit salvarea lor, după cum este scris:

Fiindcă atât de mult – cea mai mare dimensiune;

A iubit – cel mai mare principiu universal;

Dumnezeu – primordiala cauză universală;

Lumea –  cea mai răzvrătită planetă;

Că a dat – cel mai mare dar;

Pe Singurul – cel mai mare sacrificiu;

Lui Fiu – cea mai strânsă relație;

Pentru ca oricine – cea mai mare posibilitate;

Crede în El – cel mai simplu lucru;

Să nu piară – ce mai promițătoare soartă;

Ci să aibă – cea mai mare certitudine;

Viață – cel mai mare bun;

Veșnică – cea mai lungă durată.

solascriptura.ro